Hopp til hovedinnhold

Beste skogbruksstudenter: Åsmund Godal Tunheim og Martin Næsset Hillestad

Av Cathrine Glosli

Tre personer står utendørs foran en tett grønn hekk. Personen til venstre og personen til høyre holder hver sin innrammede diplom eller sertifikat. Personen i midten står med hendene foldet foran seg. Det er sollys i scenen, og gress og litt snø er synlig på bakken.
Fra venstre: Martin Næsset Hillestad, Sjur Baardsen, Åsmund Godal Tunheim Foto: Cathrine Glosli

Åsmund Godal Tunheim og Martin Næsset Hillestad er tildelt Bollerøds legat for beste karaktersnitt på mastergraden i skogfag i henholdsvis 2025 og 2024.

Bestemannsprisen fra Hartmann Bøllerøds legat gikk til Åsmund Godal Tunheim for 2025 og Martin Næsset Hillestad for 2024. Begge mottok prisen for fremragende faglige prestasjoner, engasjement og sterk innsats gjennom studietiden ved NMBU.

Bestemannsprisen gis årlig til den kandidaten som gjennom studiene har utmerket seg med særlig gode faglige resultater.

Bjørkeskjerm som verktøy i omstilling til bledningsskog

I masteroppgaven «Omstilling til bledningsskog fra tosjiktede bestand med gran under en bjørkeskjerm» undersøkte Åsmund Godal Tunheim hvordan en tett bjørkeskjerm kan brukes til å utvikle flersjiktet granskog ved overgang til bledningsdrift. Basert på data fra to forskningsflater i Ås viser han hvordan granlaget endrer struktur over 30 år, og hvordan bjørk påvirker høyde, diameter og tetthet.

Funnene tyder på at en bjørkeskjerm på rundt 70–90 % av maksimal tetthet gir best utvikling før skjermen fjernes. Tunheim viser også at transekter med rundt 60 trær er et effektivt verktøy for å følge utviklingen i omstillingsfasen. Professor Andreas Brunner var veileder for oppgaven.

Du kan lese oppgaven her.

Slik presterer gran fra NordNorge i styrketester

I sin masteroppgave, «Evaluering av konstruksjonsvirke av gran fra Nord‑Norge», undersøkte Martin Næsset Hillestad om nordnorsk gran egner seg som byggemateriale.

Han testet densitet, stivhet og bøyefasthet i 109 planker fra fire forsøksbestand, og vurderte om visuell styrkesortering gir gode nok egenskaper. Resultatene viser at gran fra Nord‑Norge har lavere verdier enn trevirke fra Sør‑Norge, men høyere enn tidligere målt i nord. Sorteringsklassene T2 og T2+T3 oppfylte kravene til fasthetsklasse C24.

Studien gir positive indikasjoner på at nordnorsk gran kan brukes som konstruksjonsvirke, men peker på behov for flere og større undersøkelser. Professor Geir Vestøl var veileder for oppgaven.

Du kan lese oppgaven her.

Et legat med lange tradisjoner

Bestemannsprisen deles ut av Hartmann Bollerøds legat, som ble opprettet i tråd med ønsker fra gårdbruker Hartmann Bollerød. Formålet er å styrke interessen for skogbruk ved NMBU og belønne særlig dyktige studenter innen skogbruksfagene. Det deles vanligvis ut stipend til én kandidat hvert år, i forbindelse med avslutningen av masterstudiet.

Publisert - Oppdatert