NMBU inviterer til fagseminar i naturbasert reiseliv: "Besøksforvaltning i norsk natur. Muligheter og utfordringer med et reiseliv i vekst". Dato: Onsdag 6. november 2019. Sted: Ås.
Tittel: "Besøksforvaltning i norsk natur - Muligheter og utfordringer med et reiseliv i vekst"
Dato: Onsdag 6. november 2019
Sted: Festsalen, Studentsamfunnet i Ås, Olav L. Moens Plass 1, 1432 Ås. Inngang nærmest Ås sentrum.
Påmelding: Seminaret er gratis for studenter. Alle andre betaler 250 kr. Deltagelsen inkluderer enkel lunsj og te/kaffe.
Påmelding for studenter: https://form.nmbu.no/view.php?id=559846
Ordinær påmelding: www.deltager.no/besoksforvaltning_i_norsk_natur_2019
Påmeldingsfrist: 31.10.
Vi oppfordrer folk til å ta toget til Ås. Det er 10-15 minutters gange fra Ås stasjon til Studentsamfunnet. Rutetider på www.ruter.no
Gjesteparkering ved Eika sportssenter, se www.nmbu.no//sites/default/files/parkering_gjester.pdf
Strømming av seminaret:
Videoer av foredragene er lastet opp på Facebookgruppa «Fagseminar NMBU: Besøksforvaltning i norsk natur» her:
www.facebook.com/groups/2504638586432584/. Du må være medlem av gruppa for å se dem.
Foreløpig program | |
09.30 |
Registrering og kaffe |
10.15 |
Velkommen |
10.20 |
Besøksforvaltning – muligheter og utfordringer |
10.30 |
Strategier for besøksforvaltning i norske nasjonalparker |
11.00 |
Besøksforvaltning i Lofoten |
11.30 |
Besøksstrategier som en del av samfunnsplanleggingen |
11.50 |
Enkel lunsj i Restaurant Johannes |
12.50 |
Naturvägledningens roll i besöksförvaltningen |
13.20 |
Guidens rolle i besøksforvaltningen |
13.40 |
Managing events in nature |
14.00 |
Nasjonalparkkommunen i besøksforvaltningen |
14.20 |
Beinstrekk og kaffe |
14.40 |
Er det betalingsvilje for en stiagvift ved ikoniske norske naturattraksjoner? Eksempel fra en studie ved Trolltunga |
15.00 |
Kan vi påvirke turisters atferd? En studie av fuglekikkeres negative atferd på sjøfugl |
15.20 |
Beinstrekk |
15.30 |
Paneldebatt: Besøksforvaltning i norsk natur – Muligheter og utfordringer med et reiseliv i vekst Deltakere:
|
16.00 |
Slutt |
Fakta
Følg arrangementet på Facebook!

Bakgrunn:
Norsk reiseliv er i stor grad basert på naturen som råvare. Det naturbaserte reiselivet vokser kraftig og endrer seg raskt som følge av blant annet globaliseringstrender og teknologisk utvikling. Et stadig mer internasjonalt turismemarked gir nye utfordringer, muligheter og spilleregler. Ny-gamle begreper som over- og masseturisme skaper stadig oftere overskrifter i media.
En aktiv og kunnskapsbasert besøksforvaltning er avgjørende for å gi de tilreisende gode opplevelser, oppnå ønsket lokal verdiskaping og samtidig beskytte natur og lokalsamfunn mot turismens negative effekter. Med dette som utgangspunkt ønsker vi deg velkommen til det årlige fagseminaret i naturbasert reiseliv på NMBU, der vi formidler ny kunnskap innen forskning og praksis.