Hopp til hovedinnhold

Fagseminar om Sirkulærøkonomi med NMBU Alumni

Fire NMBU alumner arrangerer sammen med NMBU Alumni et dagsseminar i sirkulærøkonomi 7. november på campus Ås. 

Dato:

Adresse:

Veterinærbygningen, floor 1, Innsikten https://link.mazemap.com/tR4gCcLB

Vi forbruker ressurser som om vi har uendelige mengder. Dagens samfunn og økonomiske utvikling er basert på forutsetningen om at ressursene er ubegrenset. Regjeringen inviterer til nasjonal dugnad for økt gjenbruk, deling, redusert forbruk og bedre utnyttelse av knappe ressurser. 

Hvor går grensene mellom en bærekraftig økonomi og sirkulærøkonomi? Hva er økologisk økonomi, og blir vekstfri utvikling kravet for framtidens samfunns- og næringsutvikling? Hvordan kan sirkulærøkonomi i praksis gi næringslivet og det offentlige konkurransefortrinn? 

Disse ekspertene skal gi oss mer kunnskap og innsikt om temaet: 

  • Skråblikk på det grønne skiftet. Masterclass med Arild Vatn, Professor emeritus, Noragric. 
  • Hva er økologisk økonomi, sirkulærøkonomi og vekstfri utvikling? Erik Gómez-Baggethun, Professor, Noragric 
  • Fra skolebenk til næringsliv: fra Bærekraft med stor B til sirkulærøkonomi med liten s. Thomas Røkås, styreleder i Rethinking Economics
  • Muligheter og barrierer for sirkulærøkonomi, Andrea Kunz Skrede, Seniorrådgiver, strategisk bærekraft, Vill Energi
  • Sauens rolle i en sirkulær økonomi, Lise Grøva, forsker ved NIBIO
  • Hanne Lerche Raadal, Professor NMBU (MINA): Bruk av LCA (Life Cycle Assessment) for vurdering miljø- og ressurseffektivitet i sirkulære systemer,
  • Natalia Marthinsen, forretningsutvikler hos Norsk Senter for Sirkulærøkonomi
  • Edel Urstad, grunnlegger og leder av folkebevegelsen Mening, Mat og Mot

Dette er et arrangement for NMBU studenter, NMBU alumner og ansatte ved NMBU. Det blir servert kaffe/te og en lett lunsj.

Om du har noen spørsmål om fagdagen ta kontakt med Margrethe Sagevik: margrethe.sagevik@gmail.com eller NMBU Alumni: silje-marie.tunes.huse@nmbu.no 

Del på