Hopp til hovedinnhold

Kurs: Hesten i balanse - Atferd, grunnleggende behov og velferd

Hest og Inger Lise Andresen

Kurset er under planlegging og vil bli tilbudt høsten 2026. Du kan imidlertid allerede nå melde din interesse for kurset, ved å legge inn navn og epostadresse i lenka under. Da vil du få en epost når kursets nettside er oppdatert og påmeldingslenke er aktiv.

Oppstartsdato

Høst 2026

Studiepoeng

5

Pris

Ikke avklart

Målgruppe

Typiske deltakere for dette kurset er de som jobber og / eller trener hest, er aktive brukere av hest til sportslige formål eller andre bruksområder, er i jobb med ansvar for hest og brukere, og som trenger kunnskap om hestens biologi og velferd.

Foreløpige temaer i kurset

  • Uke 1: Atferdsforståelse

    • Hestens opprinnelse, atferdsbehov og utvikling, hesten som flokkdyr v/ Inger Lise Andersen
    • Hestens signaler og kommunikasjon v/ Inger Lise Andersen
    • Hoppe-føll-interaksjoner og betydning for føllets utvikling v/ Ruth Newberry
    • Diskusjonsmøte på Zoom via Canvas - begge forelesere vil delta
  • Uke 2: Hestens læring

    • Læringsteori - hestens forutsetning for læring og relevante læringsformer v/ Inger Lise Andersen
    • Demonstrasjonsvideo (hengertrening)
    • Prinsipper ved trening av unghest v/ Trine Bøhnsdalen
    • Demonstrasjonsvideo
    • Belønningsbasert trening v/ Mathilde Brandt
    • Demonstrasjonsvideo
    • Diskusjonsmøte på Zoom via Canvas - alle foreleserne vil delta
  • Uke 3: Menneskeskapte atferdsproblemer og velferd

    • Hestens mentale tilstand, avspenthet og kriterier for samarbeid med hesten v/ Inger Lise Andersen
    • Menneskeskapte atferdsproblemer og hestevelferd v/ Inger Lise Andersen
    • Effekter av bitt, hodelag og nesereimer v/ Mette Uldahl
    • Diskusjonsmøte på Zoom via Canvas - Inger Lise Andersen deltar
  • Uke 4: Trening og rehabilitering av ridehester i praksis

    • Erfaringer med rehabiliterende trening og behandling av ridehester med skadehistorikk i praksis - hve er de mest vanlige utfordringene og hvordan kan man løse dem? v/ Linn Therese Olafsen, Stall Nor Drammen
    • Demonstrasjonsvideo (Longering)
    • Hvordan trene ridehester i samsvar med hestens naturlige biomekanikk v/ Ingerline Slaathaug
    • Domonstrasjonsvideo (effekter av bruk av hjelpere og ulike typer bitt, kandar vs mildere typer bitt)
    • Diskusjonsmøte på Zoom via Canvas - alle forelesere vil delta

Kursopplegg

Kurset tilbys digitalt med videoforelesninger og filmer. Det vil også være digitale samlinger der det vil være mulig med diskusjoner og spørsmål.

Eksamen

Eksamen vil bestå av en multiple choice-test. Karakter: bestått / ikke bestått. De som gjennomfører og består multiple choice-testen vil få bevitnelse.

Opptakskrav

Generelt krav for delta på videreutdanningskurs med kursavgift: For å melde deg på kurset må du har to års arbeidserfaring. Du kan bli bedt om å dokumentere dette i en eventuell kontroll.

Opptakskravet er generell studiekompetanse

eller

Mangler du generell studiekompetanse, kan du søke om å få godkjent din realkompetanse. Du må fylle 25 år eller mer det året du skal søke om opptak. For å dokumentere realkompetansen din må du legge ved kopier av relevante vitnemål for utdannelse og attester for praksis/yrkeserfaring. Dokumentasjonen skal lastes opp sammen med søknaden din. Du må dokumentere yrkespraksis og utdanning for at det skal telle med i vår vurdering av din søknad.

Finansiering av kursavgift

Kontaktpersoner: