Førsteamanuensis József Batta (1925-1992) og Rhododendronsamlingen ved NMBU

Park & historie: Det er 100 år siden rhododendronentusiast og forsker József Batta ble født og vi markerer med et arrangement i Universitetsparken.

 

Dato:

Adresse:

Universitetstunet, NMBU, Ås

 

Ta del i en lite kjent del i Universitetsparkens historie og hør om Battas liv og virke:

Familien Batta flyktet fra Ungarn under folkeopprøret i 1956 og kom til Norge som flyktninger. József Batta fikk jobb ved Institutt for dendrologi (Landbrukshøgskolen i Ås/NMBU) i mars 1957. Han hadde en spesiell interesse for Rhododendron og var med på å utvide samlingen av Rhododendron i høgskoleparken på Ås. To av Battas krysninger av Rhododendron er nå utplantet i parken og de vil få navn under arrangementet. 

Utearrangement. Oppmøte: Universitetstunet, NMBU. 

Med:

  • Kati Batta, datter av József Batta
  • Ole Billing Hansen, emeritus (NMBU)
  • Bjørn Anders Fredriksen, førsteamanuensis (NMBU)

Arrangementet er i regi av faggruppen Teori og Historie ved Institutt for landskapsarkitektur.

Om József Batta - En ungarsk flyktning på Ås

  • Født: 24. juli 1923 i Ungarn
  • Død: 13. mai 1992

Bakgrunn: Sivilagronom med spesialitet i vindruer, frukt, og grønnsaker. Flyktet fra Ungarn til Norge etter å ha blitt dømt til døden under den russiske invasjonen. Ankom Norge 14. januar 1957, landet på Kjevik, Kristiansand. Bodde først på Solsletta leir, deretter flyttet til Ås med familien.

Karriere ved NMBU:

Startet som gartner ved Institutt for dendrologi og planteskoledrift. Fikk anerkjennelse for sitt arbeid og ble senere amanuensis, og til slutt førsteamanuensis. Spesialist innen fenologi og Rhododendron, med internasjonale publikasjoner.

Batta bidro til utbredelse og bruk av Rhododendron på Østlandet og hadde flere foredrag og hagevandringer. Batta ble tildelt en minnemedalje av den ungarske regjeringen for sin innsats under revolusjonen i 1956.

József Battas liv er en historie om mot, kompetanse og dedikasjon som har satt spor både i Ungarn og Norge.

(Kilde: Frode B. Reime, Dokumentsenteret, NMBU)

Del på