Vitenskapskomiteen for mat og miljø gjør viktige vurderinger for Mattilsynet, Miljødirektoratet og departementene. Flere NMBU-forskere skal nå sitte i komiteen.
Vitenskapskomiteen for mat og miljø, eller VKM, gjennomfører vitenskapelige og uavhengige risikovurderinger for myndighetene. Vurderingene bidrar blant annet til at mat du spiser er trygg og at omgivelser og miljø er trygt for mennesker, dyr og planter.
Rapportene fra komiteen er grunnlag for utvikling av regelverk og råd fra myndigheter, for eksempel regler om tilsettingsstoffer i mat.
I komiteen er det nå tatt opp nye medlemmer for perioden 2026 til 2030. I alt er det 97 forskere fra ulike instutisjoner i Norge, og 16 av disse kommer fra NMBU.
– NMBU er bredt representert i den nye komiteen. Det mener jeg gjenspeiler at universitetet har sterke fagmiljøer innen områdene VKM arbeider med. Våre forskere vil være med på å sikre et solid kunnskapsgrunnlag for myndighetenes beslutninger, i spørsmål som angår hele samfunnet, sier rektor Solve Sæbø ved NMBU.
Skaffer oversikt over hva forskningen sier
Forskerne i komiteen er fordelt i ulike faggrupper, med ansvar for områder som tilsetningsstoffer og kosmetikk, ernæring, plantehelse, naturmangfold og mattrygghet. Faggruppene bruker eksisterende forskning for å finne svar.
– Ved å sitte som medlem i VKM får man bidratt med at fagkunnskap oppsummeres og gjøres tilgjengelig for forvaltningen og samfunnet. Dette er både et viktig og motiverende arbeid, sier Janicke Nordgreen fra Veterinærhøgskolen NMBU.
Hun er en av de oppnevnte forskerne, og skal lede faggruppen for dyrehelse og dyrevelferd.
– I faggruppen vurderer vi for eksempel risiko for smittsomme dyresykdommer, og gjør vurdering av dyrevelferd opp mot ulike problemstillinger.
Eksempler på andre spørsmål VKM jobber med er om en ny matvare er trygg eller om et plantevernmiddel er trygt for mennesker og miljø.
Vurderingene gjøres på oppdrag fra Miljødirektoratet, Mattilsynet, Helsedirektoratet og Direktoratet for medisinske produkter. Komiteen kan også gjøre risikovurderinger på eget initiativ.
De oppnevnte NMBU-forskerne
Medlemmene oppnevnes av Helse- og omsorgsdepartementet for fire år av gangen:
- Line Nybakken (Faggruppe biologisk mangfold)
- Marina Elisabeth Aspholm (Faggruppe biologisk mattrygghet)
- Unni Lise Jonsmoen Albertsdottir (Faggruppe biologisk mattrygghet)
- Ian Woolsey (Faggruppe biologisk mattrygghet)
- Truls Nesbakken (Faggruppe biologisk mattrygghet)
- Janicke Nordgreen (Faggruppe dyrehelse og dyrevelferd, leder)
- Cecilie Ersdal (Faggruppe dyrehelse og dyrevelferd)
- Erik Georg Granquist (Faggruppe dyrehelse og dyrevelferd)
- Amin Sayyari (Faggruppe dyrehelse og dyrevelferd)
- Marco A. Vindas (Faggruppe dyrehelse og dyrevelferd)
- Guro Sandvik (Faggruppe genmodifiserte organismer)
- Odd Arne Rognli (Faggruppe genmodifiserte organismer)
- Espen Rimstad (Faggruppe GMO-legemidler, leder)
- Åsa Helena Frostegård (Faggruppe GMO-legemidler)
- Sissel Torre (Faggruppe plantehelse)
- Christer Magnusson, professor II (Faggruppe plantehelse)
