Morten Kjos, professor i molekylær mikrobiologi, er tildelt Reagensrørrosetten for semesterets beste underviser ved fakultet for kjemi, bioteknologi og matvitenskap (KBM).
Prisen deles ut av studentrådet ved KBM for å anerkjenne undervisere som strekker seg ekstra langt for å sikre god undervisning for studentene sine.
Dette semesteret var det tre nominerte til prisen:
- Åsmund Røhr Kjendseth, førsteamanuensis i forskningsgruppe Kjemi
- Harald Carlsen, professor i forskningsgruppe Ernæring og Biomedisin
- Morten Kjos, professor i forskningsgruppe Molekylær Mikrobiologi
Til slutt var det Morten Kjos som stakk av med rosetten.
– Morten Kjos er en inspirerende foreleser som har åpna øyene mine for mikrobiologi, sier en av studentene som nominerte Morten i sin begrunnelse.

Håper studentene vil fordype seg videre
Morten Kjos retter en stor takk til studentene og studentrådet.
– Jeg setter veldig stor pris på denne tildelingen, og håper det betyr at mange av studentene har blitt ekstra interessert i mikrobiologi, slik at de fortsetter å fordype seg videre i temaet, sier han.
– I emnet BIO230 har Simen Hermansen, Eivind Skjennum Frøyland og Trude Aspholm vært involvert i gjennomføring av semesteroppgave, så de fortjener en stor takk for det. Jeg setter også stor pris på det gode samarbeidet med studieveilederne, og med andre undervisere på fakultetet med tips og diskusjoner om hvordan undervisningen kan utvikles.
Kjos sier at noe av det viktigste er aktive studenter.
– BIO230 (Generell mikrobiologi II) er et emne som er innom flere temaer innen mikrobiologien, og jeg prøver å legge til rette for læring ved å strukturere innholdet og undervisningen godt – og samtidig gi studentene mulighet i å fordype seg i temaer de er interessert i. Undervisningen fungerer alltid best når studentene er aktive og stiller spørsmål og diskuterer i timene – så jeg prøver å legge til rette for det.

Begrunnelser for nominasjonene
Borgar Omdal Sandtrø er leder av studentrådet ved KBM, og deler noen av begrunnelsene som lå i nominasjonene av de tre kandidatene fra studentene:
Åsmund Røhr Kjendseth
«Åsmund er en foreleser som er flink til å strukturere faget sitt, og har alltid gode videoer lagt ut før hver forelesning sammen med oppgavesett og fasit. Det er mye pensum i KJB200, men måten det er lagt opp på, med en 40% deleksamen, flere oppgavesett med fasit, og timer man kan spør om hjelp på, så blir et ellers stort fag mye mer håndterbart. Åsmund er også veldig grei, og er flink til å svare på spørsmål om faget. Han har også noen mer kreative opplegg som f.eks aminosyre-kahoot (med premie til 1, 2 og 3 plass!).»
Harald Carlsen
«En foreleser som gjør et vanskelig emne lett å forstå og gøy å jobbe med. Han underbygger gode studieteknikker og gir oss et godt utgangspunkt for videre studier i anledning masteroppgave. Har ikke opplevd en så god foreleser på mange år som virkelig engasjerer studenter i faget han underviser!»
«Veldig flink og engasjerende foreleser. Engasjerer klassen og har god kommunikasjon med studentene. Godt undervisningsopplegg der det er lav terskel for å spørre om hjelp. Er også veldig hyggelig.»
Morten Kjos
«Man merker at Morten bryr seg om studentene i emnet, og han er opptatt av å tilpasse undervisningen etter oss. Han tilrettelegger dersom det skulle være noe, og spør ofte om når vi vil ha pause og om vi henger med. Disse små tingene gjør undervisningen mye lettere å følge, og i tillegg formidler han stoffet bra! Morten er morsom og ler mye, så stemningen i klassen blir uformell og hyggelig. Han fortjener å bli semesterets beste underviser!»
«Morten er skikkelig engasjert! Merket at han lyste opp med en gang han sa ordet «bakterie», og han er veldig godt til å forklare kompliserte ting på en enklere måte.»
Tidligere tildelinger av Reagensrørrosetten

om prisen:
Reagensrørrosetten
- Prisen deles ut av Studentrådet ved KBM til den personen som studentene mener er fakultetets beste underviser.
- Den er studentenes egen pris og ble delt ut første gang våren 2024.
- Prisen har som formål å synligjøre ansatte ved fakultet som strekker seg ekstra langt for å sikre god læring blant studentene.
- Alle studenter kan nominere en ansatt, uavhengig av hvilket fakultet de tilhører (mange studenter fra andre fakulteter som tar kjemi, statistikk etc.).
- En egen komité bestående av studenter tar seg av det praktiske rundt nominering, og innstiller deretter på en vinner til studentrådet ved KBM. Deretter er det studentrådet som velger vinneren ved skriftlig votering.