Naturbasert reiseliv har ikke nødvendigvis en positiv innvirkning på et område, skriver stipendiat og BIOTOUR-forsker Thomas Haraldseid i sitt innlegg på BIOTOUR-bloggen.
Haraldseid tar en doktorgrad innen landskapsarkitektur ved NMBU og er tilknyttet BIOTOUR-prosjektet.
Med utgangspunkt i Vardø og Varanger, forsker han på hvordan reiselivet kommer i kontakt med hverdagslandskapet gjennom kreative prosesser i stedsutvikling.
I sitt innlegg på BIOTOUR-bloggen tar han til orde for å styrke koblingen mellom hverdagslandskap og turistlandskap.
–Må verdsette det stedsspesifikke
Foreløpig er turismen i Varanger lite utviklet, men området anses som en internasjonal "hotspot" for fugleturisme. Fiskeriet har fortsatt har en grunnleggende og viktig plass for mange i denne regionen, noe Haraldseid har fått oppleve gjennom sin kontakt med lokalbefolkningen.
– Et ansvarlig reiseliv må verdsette det stedsspesifikke høyt og bidra til å skape lokalt engasjement, skriver Haraldseid.