Colbjørnsenutvalgets evalueringsrapport ble lagt fram og behandlet i Universitetsstyremøte 21.01.2016. Utvalget har evaluert NMBUs eksisterende styringsmodell og sammen med styrets vedtak danner den grunnlaget for prosessen med å utarbeide forslag til en ny styringsmodell for NMBU.
Tom Colbjørnsen har presentert rapporten i et eget møte fredag 22.01 for rektors utvidede ledergruppe (RUL), avdelingsdirektører (UAL), tjenestemannsorganisasjonene og Hovedverneombudet (HVO). Videre ble rapporten lagt frem på allmøtene på Ås og Adamstuen mandag 25.01.
Opptak fra allmøtene kan du se her.
Rektors oppfølging
Rektor er nå i gang med å følge opp styrets vedtak. I styrets vedtak står det blant annet at rektor skal «utarbeide forslag til prosess, tidsplan, budsjett, organisering av prosessen innen medio februar, som legges fram for universitetsstyret til godkjenning.»
Rektor diskuterte vedtaket og mulig prosess med instituttlederne på RUL-seminaret 26-27.01 basert på tidsplanen som styret har skissert. Universitetsstyret legger til grunn at nødvendige vedtak om framtidig styrings- og ledelsesmodell skal være gjort i løpet av første halvår 2016.
I etterkant presenterte rektor et foreløpig utkast til prosessforslag 01.02 på møte med UAL og deretter på IDF-møte samme dag. Utkastet ble også diskuterte i eget møte med hovedtillitsvalgte og hovedverneombudet 05.02. Her kom flere innspill til prosessen og disse vil tas med videre i arbeidet. Det ble sterkt vektlagt fra alle parter at det var viktig med involvering og at alle ansatte skal ha mulighet til å komme med innspill underveis i prosessen.
Videre prosess
Så snart utkastet til prosess er revidert, vil det legges ut på internsidene våre.
Styret skal behandle endelig forslag til prosess inkludert fremdriftsplan på ekstraordinært styremøte 23.02.