HFX256 Småfe: avl, ernæring og etologi

Studiepoeng:5

Ansvarlig fakultet:Fakultet for biovitenskap

Emneansvarlig:Øystein Holand

Campus / nettbasert:Undervises campus Ås

Undervisningens språk:Norsk

Antall plasser:20 studenter

Frekvens:Årlig

Forventet arbeidsmengde:125 timer

Undervisnings- og vurderingsperiode:

August blokk

Fra høsten 2025 blir kurset endret til August/ Høst. og til 10 stp.

Deler av HFX205 - Beiteøkologi og beitebruk, blir da lagt inn i den nye versjonen av Småfe-kurset.

Om dette emnet

Innholdet i emnet deles inn i avl, ernæring og etologi innen kjøtt- og mjølkeproduksjon hos småfe. Det inkluderer sau og geit. Hoveddelene vil bestå av a) fôring, ernæring og stell, b) fôrplanlegging, c) anvendt avlsarbeid, d) husdyrmiljø, e) dyrevelferd, f) økonomi.

Dette lærer du

Etter kurset skal studentene kjenne omfang og struktur på kjøttproduksjon og mjølkeproduksjon på småfe i Norge, også ullproduksjon. Studenten skal kjenne til prinsipper for fôrplanlegging og kunne sette opp fôrplaner til saue- og geitebønder. Studentene skal også ha kunnskap om fôring og stell gjennom en drektighets- og laktasjonssyklus, kjøtt- og mjølkekvalitet, beite og kulturlandskapspleie, holdvurdering som redskap i fôrplanlegginga og noen viktige forhold som påvirker økonomien i saue- og geitehold.

Innen anvendt avl skal studentene forstå de norske avlsoppleggene for sau og geit, ha kjennskap til avlsmål og avlsorganisasjonen.

Innenfor husdyrmiljø og etologi skal studentene ha kunnskap om dyrenes termoregulering, deres krav til klima og dyrevelferd og hvordan ulike miljøfaktorer påvirker adferd, helse og velferd. Studentene skal ha oversikt over innredningssystemer og bygninger for sau og geit.

  • Læringsaktiviteter
    Forelesninger, gruppearbeid, demonstrasjoner og praktiske øvelser av holdvurdering og ullkvalitet. Utferd til sau- og geitebesetninger gjennomføres hvis mulig.
  • Pensum
    En oversikt over aktuell litteratur vil bli presentert ved undervisningsstart
  • Forutsatte forkunnskaper
    HFX132, HFA200, HFE200, HET201
  • Anbefalte forkunnskaper
    HFX201
  • Vurderingsordning, hjelpemiddel og eksamen
    Emnet har vurderingsformen bestått/ikke bestått. Studentene skal jobbe i grupper og avlevere en skriftlig oppgave som skal presenteres. Både presentasjonen og det skriftlig ligger til grunn for vurderingen.

    En godkjent oppgave Karakterregel: Bestått/ Ikke bestått
  • Sensorordning
    Sensor er med på vurderingen av oppgaven.
  • Obligatorisk aktivitet
    Innlevering av oppgave er obligatorisk aktivitet.
  • Fortrinnsrett
    Studenter på B-HV og M-HV.