Skip to main content

NMBU-forskere inn i forskningsetisk komité

By Kai Einar Tilley

 Annette Alstadsæter (tv) og Rani Lill Anjum.
Annette Alstadsæter (tv) og Rani Lill Anjum peker på at NMBU har mye forskningsaktivitet. De mener det er viktig å ta med seg de problemstillingene NMBU-forskere møter inn i komiteen.Photo: Skatteforsk NMBU

Annette Alstadsæter og Rani Lill Anjum er oppnevnt som medlemmer i Den nasjonale forskningsetiske komité for samfunnsvitenskap og humaniora (NESH).

– Å sitte i komiteen er en mulighet for både å lære av andre, og bidra med innsikter fra vår forskning. Sammen kan vi styrke forskningens evne til å manøvrere gjennom komplekse etiske spørsmål, sier professor Alstadsæter ved NMBU Handelshøyskolen i forbindelse med oppnevningen. 

– Skatteforsk har i mange år jobbet med stordata og bygd opp sikkerhetssystemer for å ivareta personvern og datakvalitet. Dette er erfaringer som er til nytte langt utover skattefeltet. Derfor har vi nå også utviklet et etikkurs for yngre forskere på tvers av fagfelt, påpeker Alstadsæter.

Vil arbeide med forebygging

Rani Lill Anjum er svært fortrolig med etikkarbeid og kjenner De nasjonale forskningsetiske komiteene (FEK) fra tidligere.

  Jeg har sittet i NMBU forskningsetisk utvalg siden 2014. I 2017 ble jeg invitert med i nasjonale forskningsetiske Komiteer, men da i det som heter Granskningsutvalget. Utvalget gransket saker om uredelighet i forskningen. I dette arbeidet lærte jeg mye om hva som kan gå galt, både forskningsetisk og i forskerfellesskapet, men også hvor mange av sakene som lett kunne ha vært unngått. Derfor ønsket jeg å heller jobbe forebyggende og veiledende, og dette er noe vi gjør i NESH, forteller Anjum.

Startet forskningsetisk forum på NMBU

– Ved NMBU har jeg startet forskningsetisk forum, nettopp for å bidra til en økt bevissthet og kunnskap om forskningsetikk. De nasjonale veilederne i forskningsetikk oppdateres jevnlig, men det er en del kulturer som har fått satt seg og som reproduseres fra generasjon til generasjon. For eksempel er dette med medforfatterskap en stor kilde til konflikt, og noe som går igjen i mange av uredelighetssakene. Jeg ønsker å rette søkelyset mot de forskningsetiske fallgruvene og såkalt "råtne insentiver" i akademia, sier Anjum.

Samarbeider om forskningsetikk ved NMBU

NMBU har mye forskningsaktivitet, og Anjum mener det er ekstra viktig å kunne spille inn de problemstillingene vi står i hos oss i komiteen hvor hun sitter sammen med Alstadsæter.

– Jeg er ekstra glad for at også Rani med i denne komiteen. Hun har vært en nøkkelperson i å styrke etikkfaget på NMBU, blant annet har hun bidratt til utvikling av etikkurset ved Skatteforsk, sier Alstadsæter.

Det er et samarbeid til gjensidig nytte som også vil styre komiteen de begge sitter.

– Ekstra gøy er det jo at vi nå har fått inn Annette, som kan bidra med sin enorme forskningsetiske ekspertise fra Skatteforsk, avslutter Anjum.

NMBUs medlemmer i de forskningsetiske komiteer i perioden 2026-2029

Den nasjonale forskningsetiske komité for samfunnsvitenskap og humaniora (NESH)
Annette Alstadsæter. Professor ved Handelshøyskolen, Norges miljø- og biovitenskapelige universitet, NMBU.
 
Rani Lill Anjum, filosof. Forsker ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet, NMBU. 
 
Den nasjonale forskningsetiske komité for medisin og helsefag (NEM)
Gunnhild Storbekkrønning Solli, jurist. Førsteamanuensis ved institutt for eiendom og juss, NMBU. (Medlem fra juli 2025.)
 
Den nasjonale forskningsetiske komité for naturvitenskap og teknologi (NENT)
Ågot Aakra. Nestleder i NENT. Dekan ved Fakultet for miljøvitenskap og naturforvaltning, NMBU. (Medlem fra 2022.)

Published - Updated